15 فروردین 1393

سبزی که با الهام از دنباله فیبوناچی شکل گرفته است

مولف:   /  دسته: دسته بندی نشده   /  رتبه دهید:

اکنون بسیاری از کودکان دیروز و بزرگسالان امروز قطعاً قادرند پیچیدگی این سبزی کمیاب را درک کنند. از نظر ظاهری این سبزی فرمی فراکتال (Fractal) دارد؛ یعنی تمامی جزئیات و بخش‌های آن به نوعی به تمامیت مجموعه شباهت دارند. یک مجموعه هندسی که از هر مقیاس یا زاویه‌ای که به آن بنگریم تقریبا مشابه هم هستند. هر بروکلی از گل‌های کوچک‌تری شکل گرفته که از همان فرم کلی سبزی تقلید کرده‌اند؛ به طوری که هر کدام از این گل‌ها هم به نوبه خود یک بروکلی کاملند؛ منتها در ابعاد و اندازه کوچک‌تر. حتی خودشان دارای گل‌هایی با همین شکل و شمایل هستند. این روند تا ریزترین بخش سبزی هم به همین شکل ادامه می‌یابد. پدیده شگفت‌انگیزی است، اینطور نیست؟

اگر شما از قسمت اصلی این سبزی بخشی را جدا کنید، شبیه به یک نسخه مینیاتوری از خود بروکلی است. اگر دقت کنید، هیچ بخشی از این سبزی متفاوت نبوده و کاملاً همسان و شبیه به همان تصویر بزرگ‌تر است. فکر‌کردن به چنین امری بسیار جالب و مبهوت‌کننده است؛ این که چیزی با چنین ساختار مهندسی پیچیده به صورت واقعی در طبیعت خلق شده است. جزئیات الگویی که خود را مرتباً تکرار کرده، بسیار کمیاب است و البته نمی‌توان منکر زیبایی آن نیز شد.

Romanesco-broccoli2

رومانسکو بروکلی(Romanesco Broccoli) تنها بخشی از شگفتی و اعجاب ریاضیات نیست؛ بلکه یادآور دنباله فیبوناچی هم هست؛ یک سلسله از اعداد متوالی که با عدد بعد از خود جمع می‌شوند. شبیه 0,1,1,2,3,5,8,13 و به همین ترتیب نیز ادامه می‌یابند. به عنوان مثال یک و یک می‌شود دو، دو و یک می‌شود سه و الی آخر.

Romanesco-broccoli3

اما حقیقتاً چگونه یک سبزی موفق شده با چنین نظمی از ریاضیات تقلید کند؟ جواب بسیار ساده است؛ نگاهی دقیق‌تر به رومانسکو آشکار می‌کند این سبزی دارای شکلی مارپیچ و حلزونی است که از قسمت مرکزی سبزی آغاز شده و تا نوک آن امتداد یافته است. تمامی گل‌های کوچک‌تر حول این مارپیچ قرار گرفته‌اند. در اصل این یک مارپیچ فیبوناچی است؛ یک سری از کمان‌ها و قوس‌ها که شعاع‌های‌شان از سلسله اعداد فیبوناچی تبعیت می‌کنند. اگر شما اعداد را در هر راستا محاسبه کنید، آنها همیشه توالی از اعداد فیبوناچی را نشان خواهند داد. درسی جالب از ریاضیات که روی یک سبزی پیاده شده است.

البته سر بروکلی نمی‌تواند تا ابد ادامه داشته باشد و این شکل منظم هم لاجرم باید دارای یک نقطه انتهایی باشد. بنابراین آندسته از علاقمندان ریاضیات که وسواسی ویژه نسبت به این شاخه از علم دارند، می‌بایست این بروکلی را یک فراکتال تقریبی بنامند.

Romanesco-broccoli4

حال که در مورد شگفتی ظاهری آن صحبت کردیم، شاید بی‌مناسبت نباشد قدری هم در مورد بُعد سبزیجاتی آن بحث کنیم. با چنین ساختار هندسی کامل و بی عیب و نقصی که رومانسکو از آن برخوردار است، شاید به سختی خود را راضی کنید آن را بپزید. اما از حق نباید گذشت که مزه این سبزی نیز همانند ظاهرش بی‌نظیر است. خوشبختانه می‌توان به صورت خام نیز آن را به مصرف رساند. این کلم تردتر از کلم معمولی است. افرادی که آن را میل نموده‌اند طعم آن را آجیلی توصیف می‌کنند.

Romanesco-broccoli5

وزن آن معمولا بین 300 تا 600 گرم است. به همان خانواده‌ای تعلق دارد که شامل کلم، بروکلی، اسپروت بلژیکی، گل کلم و ..می‌شود. منبع غنی از ویتامین C، اسید فولیک، پتاسیم و فیبر می‌باشد. در حقیقت نام فرانسوی این سبزی چو رومانسکو (Chou Romanesco) است که به معنی کلم رومانسکو است. البته برای سبزی با چنین ظاهر بیگانه و عجیبی شاید می‌بایست نام مناسب‌تری انتخاب می‌شد. ممکن است این بروکلی واقعاً از سیاره دیگری آمده و سر از زمین در آورده است!

 

تعداد مشاهده (1162)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره مطلب "سبزی که با الهام از دنباله فیبوناچی شکل گرفته است "


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید